Magnez należy do grupy pierwiastków stanowiących materiał budulcowy kości, zębów, skóry, włosów (do tej grupy wliczane są również: wapń, fosfor, siarka oraz fluor). Do głównych jego funkcji należą:
udział w kurczliwości mięśni
wpływ na przemiany tłuszczy w organizmie
pobudzanie działanie niektórych enzymów
współdziała w tworzeniu aktywnej formy witaminy D
odpowiednia jego ilość wpływa na prawidłową twardość kośćca
Stres przyczyną niedoborów magnezu
Ten pierwiastek odgrywa istotną rolę w sytuacjach wymagających od nas dużego wysiłku oraz napiętych i stresujących momentów. Wtedy najszybciej dochodzi do jego zużycia i wyczerpywania zapasów. Przy długo trwających sytuacjach tego typu może dojść do znacznych ubytków magnezu. Z tego powodu warto dbać o właściwy dobór produktów żywnościowych będących jego źródłem. Jego brak w diecie utrudnia nam skupienie się na konkretnych działaniach, zwiększa nerwowość i poruszenie.
Warto mieć również na uwadze fakt, że spożycie niektórych produktów może mieć wpływ na dostępność magnezu w organizmie. Ten biopierwiastek dostarczany z żywnością zostaje wchłonięty w zdecydowanie mniejszym stopniu, gdy w diecie pojawią się składniki, które zakłócają ten proces. Wchłanianie magnezu utrudniają inne współistniejące czynniki m.in. nadmiar:
tłuszczu i cukru w diecie
alkoholu
mocnej kawy, herbaty
stosowanie destabilizujących diet “cud”
chodzenie do sauny i uprawianie zbyt intensywnego wysiłku fizycznego
Magnez znajduje się w grupie pierwiastków o średnim stopniu wchłaniania. Oznacza to, że około 25-75% jego ilości dostarczonej z pożywieniem pozostaje w organizmie. Przedział ten jest stosunkowo szeroki. Został on określony uwzględniając formę występowania magnezu w produktach żywnościowych oraz występowania dodatkowych czynników obniżających jego stopień wchłaniania.
Produkty zawierające magnez w 100 g produktu.
suche nasiona roślin strączkowych 124
suche nasiona soi 216
orzechy 100-180
kakao 420
czekolada 130-165
otręby 490
kasza gryczana 218
dorsz 25
mintaj 43
makrela 30
banany 33
szpinak 53
kukurydza 23
mleko, sery twarogowe, jaja, mięso, karp, śledź, jasne pieczywo, ryż, ziemniaki < 20
Magnez pochodzący ze źródeł roślinnych występuje w postaci tzw. soli kwasu fitynowego. Sole te są trudno rozpuszczalne, z tego powodu również słabo wykorzystywane w organizmie.
Niedobory magnezu mogą być również wywoływane stanami chorobowymi takimi jak: biegunka czy inne infekcje obniżające jego przyswajalność w organizmie.
Efektem niedoboru magnezu są:
nadpobudliwość nerwowo-mięśniową
brak skupienia na jednej rzeczy
skurcze mięśni
szybkie bicie serca
zmniejszenie apetytu
wymioty, biegunki
osłabienie, drżenie mięśni
Przedawkowanie magnezu
Jest to sytuacja niemal niemożliwa, jeśli magnez pochodzi wyłącznie ze źródeł pokarmowych. Taka sytuacja może mieć miejsce wyłącznie przy stosowaniu specjalnych preparatów skomponowanych na bazie minerałów w tym również magnezu. Nadmierne jego spożycie może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie nerek oraz przewodu pokarmowego.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz